Hollanda

Genel Bilgiler

Hollanda; yel değirmenleri, kanalları ve çiçek bahçelerinin ülke mimarisiyle birleşerek oluşturduğu muhteşem bir manzaraya sahiptir. Ülkede bireysel özgürlüklere çok önem verilmektedir.

Ülkede bisikletle seyahat oldukça yaygındır. Bu nedenle trafik problemi yoktur.

‘Özgürlükler şehri’ olarak bilinen Amsterdam, ülkenin başkentidir. Adını Amstel Nehri’nden almıştır. Ünlü ressam Van Gogh’un eserlerinin sergilendiği ‘Van Gogh Müzesi’ de bu şehirde yer almaktadır.

Resmi dil Flemenkçedir.

Para birimi Euro’dur.

Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Hollanda vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Hollanda’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Batı Avrupa’da yer alır. Karayipler’de de üç adası bulunmaktadır. Kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Eindhoven, Maastricht, Groningen, Utrecht

İklim / Hava Durumu

Deniz iklimi hüküm sürer. Kışları ılık, yazları ise oldukça sıcaktır. Yıllık ortalama sıcaklık yazın 17, kış mevsiminde ise -2 derecedir.

Ne Zaman Gidilir

Yılın her dönemi gidilebilir. Ancak bahar ve yaz aylarında gitmek daha keyifli olacaktır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Endonezya mutfağından etkilenmişlerdir. Ringa balığı en popüler yemeklerden biridir. Peynir ve tereyağını neredeyse her öğün sofranızda görebilirsiniz.
Heineken, Amstel, Grolsch gibi biraları dünyaca bilinmektedir. Bunların dışındaki bira çeşitlerinin de denenmesi tavsiye edilir.